Transcember

miesiąc świadomości zdrowia osób transpłciowych

Trans-Fuzja 2021: Diagnostyka HIV/AIDS a potrzeby osób transpłciowych w Polsce

„Diagnostyka HIV/AIDS a potrzeby osób transpłciowych w Polsce. Raport z badania ankietowego”

Osoby autorskie: Witold Chyro, Julia Kata, Wojciech Rafałowski, Alina Synakiewicz; konsultacja merytoryczna: dr Marta Dora

Wydawca: Fundacja Trans-Fuzja, 2021

Publikacja to raport z badania analizujący ankiety wypełnione przez 423 osoby. Aż 77,30% badanych osób zadeklarowało, że nigdy nie wykonało testu na obecność HIV. 7,33% zadeklarowało wykonanie go więcej niż 6 miesięcy, ale nie dawniej niż 2 lata temu.

Aż w czterech grupach demograficznych (wieś, miasto do 20 tysięcy, miasto od 20 do 50 tysięcy, miasto od 50 do 100 tysięcy mieszkańców) grupa, która nigdy nie wykonała testu na obecność HIV, wynosiła ponad 90%.

Wśród odpowiedzi, dla których badane osoby nigdy nie wykonały testu na obecność HIV, pojawiły się m.in.: „nie obawiam się zakażenia” – 42,20%, „krępują mnie pytania dotyczące mojego ciała” – 27,22%, „nie wiem, gdzie można wykonać test w mojej okolicy” – 24,46%, „krępują mnie pytania dotyczące mojego życia seksualnego” – 24,16%, „unikam sytuacji, w których będę musiał* ujawnić swoją tożsamość płciową” – 23,55%, „uważam, że to niepotrzebne” – 22,02%, „boję się kosztów wykonania testu” – 19,27%, „boję się transfobicznego zachowania ze strony osób pracujących w miejscu testowania” – 17,74%.

Połowa badanych osób, które w przeszłości choć razy wykonały test na obecność HIV, zadeklarowała, że ich tożsamość płciowa nie była respektowana podczas odbierania wyników testu. 9,38% osób badanych doświadczyło transfobicznych komentarzy w punkcie badania.

Wyniki badania pokazują, że społeczność osób transpłciowych i niebinarnych potrzebuje zarówno większej edukacji na temat profilaktyki HIV/AIDS, jak i przede wszystkim dostępu do bezpiecznej, darmowej możliwości przeprowadzenia testów, która nie będzie wiązać się z ryzykiem transfobicznego traktowania.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie Fundacji Trans-Fuzja.

Rada Języka Neutralnego – zaimki.pl